Radyo Hiraş - Hayatın Frekansı 90.8 | 0236 2 340 340 Home

ÖMÜR GEDİK feat RAH

Tracks:


ÖMÜR GEDİK’TEN LEYLİM LEY’E ROCK COVER!
Özgün projeleriyle adından her dönem sıklıkla söz ettiren başarılı sanatçı ”Ömür Gedik” yeni projesinde, kendisinin de üyelerinden biri olduğu, Türk ve İranlı müzisyenlerden oluşan mistik rock grubu RAH ile işbirliği yaparak, adını kült olmuş eserler listesine altın harflerle yazdıran ”Leylim Ley” ile sevenleriyle buluştu.
Sabahattin Ali ve Zülfü Livaneli’nin ölümsüz eseri ”Leylim Ley”i yepyeni bir altyapıyla coverlayan ”Ömür Gedik”;
“Müziği sadece bir eğlence aracı olarak kullanmayı değil, topraklarımızda mevcut olan mistisizmin anlam ve derinliğini aktarma aracı olarak kullanmayı amaçlayan RAH ile çalışmaktan ve grubun bir parçası olmaktan son derece mutluyum. Çalışmalarımız hem yurt içi hem de yurt dışında yayınlanacak projelerle devam edecek. Topraklarımızdaki değerli hazineleri, eşziz notalarımızı ve evrensel boyuttaki şarkı sözlerimizi, şiirlerimizi dünyaya açacağız.” dedi.
Düzenlemesi Raşit Pekmezci’ye ait olan ”Leylim Ley” cover’ının Ercan Şencan tarafından Polenezköy Tabiat Parkı’ndaki ormanın derinliklerinde çekilen klibinde RAH kurucu üyelerinden Mareechi Asu ve Raşit Pekmezci de yer aldı.
”Ömür Gedik”in klipte giydiği kırmızı pelerinin tasarımı modacı Binnur Caydaş tarafından hazırlandı.
RAH KİMDİR?
Farsça ‘Yol’ anlamına gelen RAH’ın kullandığı temel müzik enstrümanları; Tanbour, Daf, Divan, Gitar, Elektro Gitar. Duyguyu ifade için yanı sıra Kemençe, Keman ve Davul’dan da destek alıyor. Tanbour; İran Yaresan’ın kutsal ve ana enstrüman. Daf; tarih boyunca mistik sesiyle şevkin, coşkunun ve zikrin sembolü. Divan; Anadolu’nun mistik sesini temsil ediyor. Gitar ve Elektro Gitar; kadim ruhu modern müzikle birleştiren, yeni bir ses yaratan önemli bir enstrüman.
RAH; müziği dinlerken dinleyiciyi düşünmeye ve kendini keşfetmeye davet ediyor. Müzik dinlerken kendini keşfetmek elbette ki en büyük coşku.