Radyo Hiraş - Hayatın Frekansı 90.8 | 0236 2 340 340 Home

MABEL MATİZ

MABEL MATİZ

Biography

Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 yılında kamyon şoförü baba, ev hanımı bir annenin çocuğu olarak Erdemli, Mersin’de dünyaya geldi. Asıl adı Fatih Karaca‘dır. Ancak sahne adı olarak Mabel Matiz ismini kullanmaktadır. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulunda, ve lise eğitimini ise Erdemli Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi diş hekimliği bölümünü tamamlamıştır. 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku eğitimi almış ve 2014 yılında yarıda bırakmıştır. Çocukluk yıllarını Erdemli‘de geçiren Matiz, buranın müzikal olarak kendisini beslediğini söylemiştir.

Babası Kıbrıs Barış Harekatı gazisidir. Babasını 2019 yılında kalp krizi sonucu kaybetmiştir. “Babamı Beklerken” isimli şarkısını babasının anısına yazmıştır. Bu şarkı Maya isimli albümde yer alır. Ayrıca Maya albümü ismini annesinin ismini taşımaktadır.

Erdemli’de geçirdiği yıllar boyunca müzik anlamında beslendiğini söyleyen Matiz, üniversite yıllarında bunu geliştirerek şan ve gitar dersleri aldı. Kendisinin kaydettiği ilk şarkılarını MySpace isimli sayfada anonim olarak yayınlamaya başladı. Bu şarkılarına ilgi gösteren Engin Akıncı Matiz ile iletişim kurdu ve ilk albüm hazırlıklarına başladılar.

Mabel Matiz sahne ismi olarak seçtiği ismini Kumral Ada Mavi Tuna isimli romanda geçen Tuna karakterinin takma adı olan Mabel ve düşkün, çok sarhoş bir kimse anlamında kullanılan Eski Yunanca kökenli kelime olan Matiz isimlerinin birleşiminden oluşmaktadır.