Radyo Hiraş - Hayatın Frekansı 90.8 | 0236 2 340 340 Home

CENGİZHAN PEÇE

Tracks:


Cengizhan Peçe, Karadenizli bir pop şarkıcısıdır. Yaptığı bestelerden ve yazdığı sözlerden Karadeniz müziğini hiçbir zaman koparmayan sanatçı, müziğin yanında halihazırda asıl mesleği olan Zihinsel Engelliler Öğretmenliğini de icra etmektedir.
29 .Temmuz .1993’te Samsun’un Terme ilçesinde dünyaya gelmiştir. Futbola olan düşkünlüğü sebebiyle okul okumak istemeyen, 2008 yılıında Fenerbahçe’nin alt yapısına seçilen sanatçı, babasının isteğini geri çeviremez ve okuyup öğretmen olmaya karar verir. İlkokulu Terme’de bitirdikten sonra Samsun Vezirköprü Anadolu Öğretmen Lisesini, ardından Trakya Üniversitesi Eğitim fakültesini başarıyla tamamlayarak öğretmen olmaya hak kazanır.
Müziğe lise yıllarında, aşık olduğu kızı geri döndürebilmek için harçlıklarıyla biriktirip aldığı gitarıyla başlar. Daha sonra okul müdür yardımcısı tarafından sesi çok beğenilen sanatçı ilçe ses yarışmasına katılır. Yarışmada 1. olan sanatçının müziğe olan ilgisi katlanarak artar.
Üniversite yıllarında bir çok mekanda canlı müzik yaparak geçimini sağlayan sanatçı 2018 yılında ilk albümü olan ‘İçimdekiler’i piyasaya sunar. 3 parçadan oluşan bu albümün çıkış parçası ‘Yaşamak Bir Ölüm’ün bestesi sanatçıya aittir. 2020 Haziran ayında ise yine aynı albümden ‘Unutmamışım’ isimli parçayı video klibiyle birlikte sevenleriyle buluşturmuştur.
Şuan İstanbul’da müzik dışında Zihinsel Engelli Öğretmenliği yapan sanatçı ömrünün sonuna kadar beste yapmayı ve enstrüman kullanmayı bırakamayacağını dile getirmiştir.