BLUE...

Haberi Paylaş:
28 Temmuz 2012 Cumartesi
Röportaj : Kendimi takip etmeye çalışıyorum ama yakalayamıyorum..
Burak Yeter`in 2005, 2006, 2009 yılında çıkardığı For Action, For Message ve Connection adlı albümleri, dünyada yapmış olduğu sayısız remixleri, plakları ve ep`lerinden sonra çıkardığı yepyeni albüm BLUE DMC etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.    Burak Yeter yeni albümünü yazarımız Mine Ayman'a anlattı..

Türkiye'nin en önemli DJ'lerinden biri olmak ne kadar zaman aldı, mesleğe başlama hikayeni anlatır mısın?

96`da profosyonel olarak başlayan müzik serüvenim günümüze kadar uzanmakta. Ufak yaşlarda müziğe olan en büyük ilgi kaynağım sevgili babam Ali Yeter`dir. Enstrüman çalması beni her zaman büyülemiştir. Bazen Gitar, bazen de Piyano başına geçip nasıl çalındığını bile bilmeden besteler yaratma hevesi 5 yaşına kadar uzanmaktadır. Müzik yapma hevesi ve bunu icra edebilmem tabiki Önce Allah vergisi olup devamını getirmek de müziğe olan saygımdan gelmektedir.


Yeni albümün "Blue" çıktı ve albümde çok fazla şarkı var, böyle dolu bir albümün hazırlık aşaması ne kadar sürdü?

Yaklaşık 2 yıl sürdü. Özellikle Türkçe şarkıların teliflerini almak beni gerçekten çok yordu. Ancak hiç bir şekilde yılmadım. Proje gerçekten çok zor görevleri içermekteydi. Örneğin x bir şarkının iznini almak için önce plak şirketi (tabii halen açıksa) sonra söz sahibi, bestecisi ve yorumcusundan tek tek izin almak gerekiyordu. Neyse ki DMC gibi güçlü bir şirketin sanatçısıyım. Bu benim işimi bir hayli kolaylaştırdı.

Albümünün ismi çok güzel ama neden "Blue"?

Blue albümü 2 sene önce sonbaharda çıkacak bir albümdü. Blue ingilizce anlamı olarak 'Karamsar' içeriği taşımaktadır. Ancak 2 sene sonra "Yaz" mevsimine tekabül ettiği için biz de şarkıların konseptini tamamen değiştirip bir yaz albümü niteliğine dönüştürdük. Albümün adını Hakan Özgül koydu. Aynı zamanda da mavinin, yazı çağrıştırdığını düşündük ve adında bir değişiklik yapmadık.

DJ olmaya başladığın ilk zamanlarda tarzından etkilendiğin isimler oldu mu? Hala beğenerek takip ettiğin isimler var mı?

Halen kendimi takip etmeye çalışıyorum ama bir türlü yakalayamıyorum çünkü o benden hep bir adım önde...

İlk klip Aldırma Deli Gönlüm adlı şarkıya çekildi, klipten bahseder misin ve bu şarkıyı ilk olarak kliplendirmenin özel bir sebebi var mı?

Albümde Kral Tv de bu sene ödül aldığım "Arada Sırada" gibi güçlü bir eser daha var. Ancak ilk olarak Sertab Erener`in o güzel şarkısına çekmek istedik. Klip, Kilyos Solar Beac`'de yaklaşık 50 kişilik bir kast ekibi ile çekildi. Görüntü yönetmenliğini Murat Aytekin`in üstlendiği ve Mustafa Özen`in çektiği klip önümüzdeki günlerde yayına girecek. Şarkı, içerik olarak soru cevap şeklinde hazırlandı. Yani parçanın belli yerleri boş. O bölüme insanlar eşlik ediyor. Klipte de böyle bir hava yarattık. Dans, kum, güneş ve eğlence...

İlerleyen zamanlarda albümde başka hangi şarkılar öne çıkacak ve kliplenecek sence?

Aldırma Deli Gönlüm`den sonra "Arada Sırada Ajda Pekkan" şarkısına klip çekeceğiz. Yabancı CD de şimdiye kadar Everybody ve Run parçalarına klip çektik. Bu klipler de yabancı müzik kanallarına gösterime girecek.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Ben yaz geldiği zaman kıpır kıpır ama yerinde albümlerin çıkmasından yanayım. Örnek verilecek olursak bu sene bir Serdar Ortaç bir Mustafa Sandal şarkısı çalmak isterdim ancak şarkılara belki kendi düzenlememi yapmam gerek ki içim rahat çalabileyim. Günümüzde bir Dj`in zaten en büyük özelliği kendi mixlerini icra edip çalabilmesidir. Bu sizleri diğerlerinden ayıran en büyük özelliktir. Çünkü Dj kendi başına artık yetersizdir. Aynı zamanda müzik yapmayı bilen bir prodüktördür.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Sence önümüzdeki sene kim Türkiye`yi temsil etmeli?

Ciddi anlamda Eurovision`a katılmayı planlıyorum. Ülkemiz adına bir projem var. Şu an gizli tutuyorum. Hatırlarsanız 2 sene evvel Bulgaristan da bir Dj ile katılmıştı.

Yakın zamanda, albüm ve partiler dışında başka bir projen olacak mı?

Bu yaz yeterince performans gösterdiğimi düşünüyorum. 2 hafta dinleneceğim sonrasında da Eylül başına yeni albüm "Orange"ı piyasaya çıkaracağım.
Bu haber 1668 kez okundu.
Haber Arşivi
Mabel Matiz - Öyle Kolaysa Mabel Matiz - Öyle Kolaysa
17 Şubat 2018 Cumartesi
Mabel Matiz `Maya` adını verdiği ve yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelediği 4. stüdyo albümünün `Öyle Kolaysa` isimli ikinci teklisini yayınladı.
Sadık Karan - Vazgeçtim Bizden Sadık Karan - Vazgeçtim Bizden
17 Şubat 2018 Cumartesi
Sadık Karan geride bıraktığı 4 albüm ve 5 tekliden sonra, 2018 yılının ilk aylarında yepyeni şarkısı `VAZGEÇTİM BİZDEN` ile dinleyicileriyle buluştu.
Orhan Ölmez & Derya Derin - Doya Doya Orhan Ölmez & Derya Derin - Doya Doya
17 Şubat 2018 Cumartesi
Orhan Ölmez söz ve müziği Derya Derin`e ait olan `Doya Doya` isimli romantik şarkıyı yine Derya Derin`le birlikte yorumlayarak 14 Şubat Sevgililer Günü`nde müzikseverlerle buluşturdu.
Gülşah Gemiz - Susturamazsın Gülşah Gemiz - Susturamazsın
17 Şubat 2018 Cumartesi
Gülşah Gemiz, bitmiş bir aşkın ardından Susturamazsın diyor.
Yalın - Hele Bi Başla Yalın - Hele Bi Başla
17 Şubat 2018 Cumartesi
Yalın bu yılda Sevgililer Günü`ne özel şarkısı `Hele Bi Başla` ile hayranlarının karşısına çıktı.
Tüm haberler için tıklayın..

Facebook

Twitter

Toolbar

Mobil